reklama

Má chodiť slovenský futbal žobrať?

Po dlhšej prestávke opäť nastúpila agenda prípravy organizačnej zmeny najvyššej futbalovej súťaže smerujúca k vytvoreniu „Česko-slovenskej futbalovej ligy“. Rozdielny prístup českej strany k riešeniu vytvorenia tejto súťaže,

Písmo: A- | A+

Hodnotenie slovenského futbalu vo miere ovplyvnili výsledky našich klubov v medzinárodných súťažiach i hra reprezentácie v ostatnom stretnutí. Po dvoch úspechoch z minulosti (Petržalka a reprezentácia) sa ťažko znášajú prehry (niekedy potupné) a/alebo slabé výkony našich hráčov. Reprezentácia v Olomouci zahanbujúco prehrala. Úroveň a zaujímavosť väčšiny zápasov Corgoň ligy neláka mnoho divákov. Reakciou je znechutenie a obnovenie aktivity funkcionárov, ktorej cieľom je zmena súčasnej situácie. Po dlhšej prestávke opäť nastúpila agenda prípravy organizačnej zmeny najvyššej futbalovej súťaže smerujúca k vytvoreniu „Česko-slovenskej futbalovej ligy“. Rozdielny prístup českej strany k riešeniu vytvorenia tejto súťaže, oproti prístupu našich funkcionárov je evidentný. Sme v postavení závislého, žobrajúceho. Jednou holou vetou vyjadrujem postoj k vytvoreniu spoločnej ligy: „Som proti!“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ku kategorickému zamietnutie vytvorenia spoločnej ligy ma vedú subjektívne dôvody alebo úvahy. Bez ohľadu na to ako sme sa dostali k samostatnosti, majme úctu k sebe a majme aj odvahu riešiť naše problémy. Využime všetky možnosti, ktoré nám spolupráca medzi našimi štátmi aj vo futbale poskytuje, lebo je na nadštandardnej úrovni. To ale neznamená, že máme podliezať.

Prístup českej strany k vytvoreniu spoločnej ligy je pragmatický a vyjadrenia jasné. Šéf českého futbalu Miroslav Pelta sa vyjadruje zrozumiteľne [1]:

- nový model súťaže musí priniesť ekonomický efekt,

- Slovan, Trnava, Žilina majú stále u českých fanúšikov zvuk,

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- konkrétnych projektoch a témach sme ešte nedebatovali,

- čo najkratšom čase rozhodnúť či je to reálne na oboch stranách,

- kým nebude spĺňať Slovensko potrebné licenčné podmienky a infraštruktúru nemôžeme uvažovať o takomto projekte,

- zatiaľ sú neprekonateľné prekážky, ktoré znemožňujú pokračovať v tejto téme.

Prístup slovenskej strany k vytvoreniu spoločnej ligy prezrádza veľkú snahu o zaradenie šiestich slovenských mužstiev do českej ligy. Vo vyhláseniach sa zohľadňuje len náš základný nedostatok v infraštruktúre, ale neuvažuje o negatívach vstupu do spoločnej súťaže. Vyjadrenia dávajú do popredia pozitíva a sú skôr naivné [2,3,4]:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- je to výborná myšlienka a viem si predstaviť, že budeme hrať opäť spoločnú ligu,

- v novej súťaži má priniesť oživenie šesť slovenských mužstiev, odmieta sa spoločná liga len s troma slovenskými klubmi,

- v krátkom čase vybudovať šesť vyhovujúcich štadiónov a aj šesť klubov, ktoré budú ekonomicky dostatočne zdatné, aby novú ligu utiahli,
- na rokovaniach s českou stranou, sa neobjavil ani jeden hlas proti,
- je len otázkou času, keď sa Európska futbalová únia bude vážne zaoberať projektom spoločných líg a nielen česko-slovenskej,
- UEFA doteraz projekt spoločných líg jednoznačne nepodporila,

- UEFA svoj názor postupne zmení, dotlačí ju k tomu realita,
- máme výhodu v tom, že v našich krajinách už spoločná liga dlhé roky fungovala, nechýbajú nám skúsenosti.

Ku každému názoru by sa mohlo položiť celý rad argumentov pre aj proti, ale z vyjadrenia českej strany pre mňa vyplýva, že o projekt je nastavený z oboch strán nezlučiteľne a je preto nerealizovateľný. Postup českej strany nám dáva možnosť z veci vycúvať. Nemá význam takýmto spôsobom pokračovať, lebo skončíme ako žobrák bez almužny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V médiách sa vyskytujú hlasy o nereálnosti, utópie projektu[5]. S týmto postojom jednoznačne súhlasím. Sú aj formálne legislatívne dôvody prečo je táto aktivita sporná. Zmena organizácie najvyššej futbalovej súťaže, ale i celkovej štruktúry všetkých súťaží je zrejme potrebná. Optimalizovať stav vyžaduje hlbokú analýzu a na jej základe vypracovanie návrhu riešenia. Po oponentúre návrhu a prípadnej korekcii musí byť tak významná vec pred uvedením do realizácie schválená v najvyššom grémiu. Tento postup sa pri rokovaniach zástupcov slovenského futbalu s českými kolegami zrejme nedodržuje. V dokumentoch (zápisnice, návrh programu Konferencie SFZ ) dostupných na www stránke SFZ som nenašiel žiadnu zmienku o návrhu na vytvorenie spoločnej súťaže. Tak významný krok by mal byť pred začatím rokovania s českou stranou schválený na najvyššom fóre zväzu, ktorým je Konferencia SFZ. Pri rokovaniach zástupcov SFZ s českými kolegami o vytvorení spoločnej ligy ide o porušovanie postupu, na takéto rokovania teraz nemajú mandát.

Únia ligových klubov združuje 24 mužstiev aktuálne hrajúcich dve futbalové najvyššie súťaže na Slovensku, teda nemá len 6 mužstiev. Uprednostňovať len záujmy niektorých klubov a ostané na jej rozhodnutia doplatia nie je správne. Ak predstaviteľ záujmového združenia právnických osôb „Únia ligových klubov“ sa usiluje o znehodnotenie vlastného združenia (vyhodením mužstiev) mal by zvážiť svoje pôsobenie vo funkcii. Zo stanov ULK vyplýva:

4.1 Združenie je otvorené a členstvo v združení je založené na princípe účasti družstva príslušného futbalového klubu v jednej z dvoch najvyšších futbalových súťaží mužov v Slovenskej republike v aktuálnom ročníku (ďalej len „člen združenia“). Družstvom sa pre účely týchto stanov rozumie družstvo v zmysle Súťažného poriadku futbalu vydaného SFZ.

4.7 Členom združenia nie je ten futbalový klub, ktorý nemá družstvo v najvyšších futbalových súťažiach mužov v aktuálnom ročníku súťaže

Možno túto aktivitu robia funkcionári v dobrej viere pomôcť slovenskému futbalu, ale spôsob akým ho robia je podľa mňa dehonestujúci. Ak sa dáme do slušnej a koncepčnej práce, sprehľadnia sa toky peňazí, výsledky sa dostavia. Pod výsledkami nemyslím víťazstvá v medzinárodných súťažiach. Dôležitejšie je zlepšenie práce s mládežou a to vo všetkých kategóriách. Úspechy (Artmédia Petržalka, MS 2010) budú sporadické a to nezávisle od organizačných opatrení v našom futbale. Takéto úspechy sú zhodou viacerých priaznivých okolností, a pravdepodobnosť neustáleho výskytu takejto zhody je nízka.

Je nepopierateľné, že vytvorenie spoločnej ligy prinesie zlepšenie ekonomiky. Treba však posúdiť: Aké veľké zvýšenie? Komu to prospeje? Aký model sa použije? Nové prostredie, reklama, rivalita teda určite prilákajú viac divákov. Ale po čase nové zovšednie a konkurencia častých televíznych prenosov zo špičkových líg, Ligy majstrov a Európskej ligy, nastaví nemilosrdne zrkadlo. Po dlhšom čase sa bude zisťovať čo sme dosiahli zlúčením. Ale nebude s čím porovnávať, lebo iný model nebude súbežne bežať. Môže prísť rozčarovanie, nepríjemnosti a nespokojnosť. Čítal som, že UEFA už urobila analýzu [4]. Údajne jej vyšlo, že by to bol projekt zaujímavý pre obe strany, hoci prínos by bol teraz pre Slovensko väčší. Dovolím si niekoľko otázok: Z akých podkladov UEFA vychádzala? Kto poskytol podklady k analýze? Aké konkrétne boli výsledky analýzy? Čo sa myslí pod formuláciou zaujímavý projekt pre obe strany? Nepotrebujem odpovede na otázky. Prírastok divákov sa dá za zjednodušených predpokladov vypočítať. Môj „nestranný, kvalifikovaný(?) odhad“ vychádza z predpokladov:

- nárast divákov najviac ovplyvňuje postavenie súperov v tabuľke a historická rivalita,

- návštevnosť na Sparte, Slávii ak hrajú o hornú priečku je približne rovnaká,

- nárast divákov v Čechách prinesie Slovan, Trnava a Žilina,

- nárast divákov na Slovensku prinesie Sparta, Slávia, čiastočne aj Plzeň, Ostrava alebo Brno,

- návštevy pri ostaných súperoch sa štatisticky rovnomerne rozložia okolo priemernej návštevy na danom štadióne,

- z hľadiska návštevnosti je teda jedno či bude hosťom napr. Nitra, Zláté Moravce, Senica alebo Jablonec, Slovácko, Mladá Boleslav),

Na výpočet zvýšenia návštevnosti som použil podklady z Gambrinus ligy 2011/12 uvedené na internete [6]. Vychádzal som z verzie vstupu troch slovenských mužstiev, ktoré prinesú maximálnu návštevu ako náhradu za tri české mužstvá s minimálnou návštevou. Vzorec výpočtu: ND = 3. MaN – 3. MiN priniesol nasledovné údaje.

Klub

Priemerná návšteva

Minimálna návšteva

MiN

Maximálna návšteva

MaN

Suma návštev

SN

Nárast divákov

ND

Nárast (%)

1

Sparta Praha

10322

6157

18299

154833

36426

24

2

Viktoria Plzeň

7121

3740

11412

92574

23016

25

9

FK Teplice

3915

2589

8586

54812

17991

33

10

Příbram

3732

1500

6670

37322

15510

42

11

Jablonec

3387

1950

6045

47415

12285

26

14

Bohemians 1905

2966

1864

7545

41524

17043

41

15

Vikt. Žižkov

2480

890

5200

29757

12930

43

16

Dukla Praha

2434

1156

4590

36514

10302

28

Z výpočtov vyplýva:

- 24 %-ný nárast divákov na Sparte by mohol dosiahnuť sumu všetkých návštev na Dukle v ročníku 2011/2012.

- Nárast všetkých mužstiev sa pohybuje v intervale 13% (Olomouc) po 49% (Slávia)

- Príčinu výpočtom získaných krajných zmien návštev možno zdôvodniť: stabilita návštev – najmenší rozdiel medzi maximálnou a minimálnou návštevou (Olomouc) a najväčší rozdiel medzi maximálnou a minimálnou návštevou (Slávia)

- Priemerný nárast zodpovedá 30%

- Na žiadnom štadióne v Čechách by nárast sumy návštev nedosiahol 50% pôvodnej návštevy.


Vyhodnotiť návštevnosť na Slovensku je problém. Údaje o Corgoň lige sú menej kvalitné ako o Gambrinus lige (Čím to asi bude?). Našiel som staré údaje po jesennej časti roku 2011 (údaje z 5. 1. 2012 10:28 Ľuboslava Sedláková) [7]. Aj tieto údaje postačujú na potvrdenie toho, čo je všetkým známe: „Na Slovensku je nízky záujem o futbal“. Na ilustráciu sú vhodné:
 

Návštevnosť (priemer na zápasy doma, priemer na klub 2239): 1. Trnava 4885, 2. Slovan 2683, 3. Trenčín 2667, ... 12. Nitra 1432
 

Nuž optimisticky vynásobme priemerné návštevy na slovenských štadiónoch koeficientom 1,30 alebo aj 1,50. Nastane zvýšenie, aj tak si myslím, že dočasné. Sme stále na periférii. Výnimkou by mohla byť Trnava (dnes je síce naozaj výnimkou, ale zápornou). Ak by Trnava hrala o popredné priečky odhadujem priemernú návštevnosť okolo 10 000. Slovan, Žilina a ostatné slovenské kluby sú návštevami na úrovni alebo pod úrovňou mužstiev vypadávajúcich Gambrinus ligy. Chceme nahradiť v Gambrinus lige mužstvá s najnižšími návštevami: Bohemians 1905, Viktorku Žižkov, Duklu Praha? Veď ani na nich nesiaha záujem o futbal na Slovensku.

A aká bude návštevnosť v 1. slovenskej národnej lige, keď ju opustí Slovan, Trnava a Žilina? Odpoveď nájdeme opäť veľmi ľahko [7]:

Návštevnosť (počet divákov vonku, priemer na klub 20 150): 1. Slovan 34 184, 2. Trnava 30 215, 3. Žilina 23 786, ... 9. Trenčín 16 816, ... 12. Košice 15 138

Teda Slovan, Trnava a Žilina priniesli v Corgoň lige ako hostia na cudzie štadióny najviac divákov! Keď budú v lige chýbať návštevnosť bude klesať! Takúto pomoc pripravujú organizátori spoločnej ligy klubom na Slovensku? Kto nahradí financie, lebo takto oklieštenú ligu vysielať televízia nebude. Pri úbytku divákov aj sponzori stratia záujem. Takáto situácia bude úpadkom slovenskej ligy.

Sú aj ďalšie problematické veci, o ktorých dnes netušíme. Pripraviť dokonalý projekt (výrok pána Laurineca) nie je možné (môj dodatok). Nie je možné do zmluvy zahrnúť všetko. Vždy vznikajú a budú vznikať neočakávané situácie. Ak vznikli konfliktné situácie v zápase Nitra – Trnava, tak sa rasizmus jednoducho poprel, zamietol pod koberec. Klub a vinník boli potrestaný a vec je vyriešená. Takýto konflikt v zápase Sparta – Slovan by mal iný rozmer. Podobne bitky fanúšikov, bezpečnosť na štadiónoch, zásahy polície budú problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť a nielen ovplyvňovať návštevnosť, ale nastoliť medzinárodný problém.

Je možné, že sa stanú veci ktoré dnes považujeme za veľmi málo pravdepodobné. Aj málo pravdepodobné veci sa stávajú. V sezóne 1986/1987 sa československá liga hrala bez účasti bratislavských klubov. Slovan, Inter aj Petržalka postupne vypadli do I. Slovenskej národnej ligy! Čo keď bude v budúcnosti len jedno slovenské mužstvo hrať spoločnú československú ligu? Aký to bude prínos pre slovenský futbal? Predstaviť si, že by v spoločnej lige hralo viac slovenských mužstiev ako českých sa mi zdá nevhodné. Ale v minulosti v jednom ročníku československej ligy taká situácia naozaj bola. Český futbal sa spamätal, a aj keď má problémy, je o dobrý krok pred nami.

Spravodlivo rozhodnúť spor je ťažká úloha. Potrestaný alebo porazený v spore sa vždy bude cítiť ukrivdený a často aj právom. Paragrafy sa dajú pokrútiť. V československej lige, ročník 1968/1969 sa hral posledný zápas jesennej časti Dukla Banská Bystrica - Slávia Praha.

Pri výsledku 3:0 pre domácich tréneri Dukly Jiras a Škvarenina v eufórii vydareného zápasu v poslednej minúte vystriedali brankára Antona Búrika. Pravidlo o striedaní dávalo možnosť striedať dvoch hráčov vrátane brankára. Dukla pravidlo porušila, lebo to bolo tretie striedanie hráča. Striedanie brankára nemalo žiaden vplyv na výsledok a rozhodcovia (postranný aj hlavný) striedanie riadne povolili. Disciplinárna komisia ČSFZ pre neoprávnený štart hráča, v zmysle pravidiel, rozhodla o kontumácii výsledku 0:3 v prospech Slávie Praha. Dukla Banská Bystrica pre stratu týchto bodov vypadla z československej ligy. Nebudú vznikať sporné situácie v spoločnej lige? Určite budú! Nepríde k znechuteniu a úvahám sponzorov o odstúpení zo súťaže? Ako sa bude postupovať pri riešení závažných problémov?

Záver

Spoločná česko-slovenská liga nie je správnym riešením. Som si istý, že Česi budú racionálne požadovať splnenie požiadaviek. To nie je výčitka, je to rozumom pochopiteľný fakt. Prečo by mal jeden partner doplácať na druhého? Tak sa aj my postavme k veci priamo a robme si na Slovensku to čo od nás požaduje doba: kvalitným funkcionárskym zázemím budujme športoviská v kluboch, v mestách, na univerzitách a v školách. Skvalitnime tréningový proces, prácu s mládežou. Transparentne financujme šport, propagujme športové podujatia v médiách, netrpme vandalizmus, násilie a rasizmus. Hlavne však športujme a navštevujme športové podujatia. Žijeme v samostatnom štáte, tak čo nám bráni konať samostatne. Je to také jednoduché a také neuskutočniteľné zároveň. Preto považujem nielen tento článok, ale aj diskusiu k problému vytvorenia spoločnej česko-slovenskej futbalovej ligy za zbytočnosť. Končím optimistickým pozdravom: „Zdar stagnácii slovenského športu a futbalu zvlášť!“.

Zdroje:

[1]

http://futbal.pravda.sk/pelta-do-februara-by-sme-mali-povedat-ano-alebo-nie-fvg-/sk_rfutbal.asp?c=A121123_170507_sk_rfutbal_p69

[2]

http://futbal.pravda.sk/cesi-su-v-trhaku-0jr-/sk_rfutbal.asp?c=A121119_110628_sk_rfutbal_p12

[3]

http://futbal.pravda.sk/tittel-mame-vyhodu-lebo-spolocnu-ligu-sme-uz-hrali-fwz-/sk_rfutbal.asp?c=A121118_205524_sk_rfutbal_p12#ixzz2DDr9QmKZ

[4]

http://futbal.pravda.sk/cesi-i-slovaci-chcu-spolocnu-futbalovu-ligu-prekazok-je-este-vela-pyq-/sk_rfutbal.asp?c=A121118_204417_sk_rfutbal_p12

[5]

http://aktualne.atlas.sk/komentare/martin-erdofy/tri-dovody-preco-je-cesko-slovenska-futbalova-liga-cistou-utopiou/

[6]

http://www.fotbalportal.cz/cesko/gambrinus-liga/2011-2012/statistiky-klubu/navstevnost/

[7]

http://trencin.sme.sk/c/6204900/trencin-mal-v-jesennej-casti-corgon-ligy-tretiu-najvyssiu-navstevnost.html

Pavol Daučík

Pavol Daučík

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracovník na STU. Chemik, bývalý futbalista a tréner. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu