reklama

Otvorený list trénerovi slovenskej reprezentácie Jánovi Kozákovi

Na ME 2016 sme mohli byť spokojní s výsledkami dvoch našich zápasov a aj v nich sme ubránili výsledok len obrovskou obetavosťou (a šťastím). Futbalovej reprezentácii sa dva kvalifikačné zápasy nevydarili. Pokúšam sa pomôcť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vážený pán tréner,

viem, že máte dosť starostí pred kvalifikačným zápasom so Škótskom. Pravdepodobne preto nebol po mojej telefonickej iniciatíve o diskusiu na tému prechodu do útoku z Vašej strany záujem. Je tiež možné, že sa k Vám moja ponuka na diskusiu nedostala. Telefonicky som ponuku dal (cez sprostredkovateľa) ešte včas pred zápasom v Slovinsku. Teraz už o koncepcii prechodu do útoku posielam tento otvorený list. Možno sa k Vám dostane a stihnete si ho prečítať pre zápasom so Škótskom. Ide mi len o vlastné uspokojenie, že som urobil niečo pre slovenskú reprezentáciu. Záleží mi na nej a prajem jej úspech.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riešenie prechodu do útoku v taktike Slovenskej reprezentácie

Úvod:

Fáza prechodu do útoku sa začína získaním lopty. 

V súčasnom rozostavení väčšiny mužstiev je stred poľa prehustený a kľúčoví hráči poverení tvorbou hry sú obsadzovaní alebo napádaní ihneď po prevzatí lopty. Takto brániaci hráči donucujú súperových tvorcov hry k zakladaniu akcií hlbšie za stredovou líniou. Donucujú ich tiež k pomocným prihrávkam dozadu alebo k zdĺhavému manévrovaniu. V mnohých prípadoch je prechod do útoku výrazne spomalený a je nakoniec riešený dlhou prihrávkou resp. prekopávaním stredu poľa.

 Vynikajúci hráči sa dokážu aj v týchto náročných situáciách individuálnymi schopnosťami presadiť alebo poslať prekvapivú prihrávku spoluhráčovi do útočnej línie.
 Často však dochádza k situácii, v ktorej je súperova obrana a jeho defenzívna činnosť v strede poľa natoľko kvalitná, že prechod do útoku viazne a výrazne sa spomaľuje. Tvoriví hráči sa zbavujú strážcov zasúvaním za líniu stredu poľa, až pred vlastnú obranu a tam preberajú loptu. Pri tomto manévrovaní je postupný útok spomalený a zvyšuje sa pravdepodobnosť straty lopty. Postupné kombinácie sú spomalené, málo účinné. Dlhé lopty na vysunutého útočníka nie sú prekvapivé a súperova obrana ľahko získava lopty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžu takúto situáciu vyriešiť hráči? Áno, ale nie vždy. A práve keď to nedokážu hráči mal by riešenie hľadať tréner.

V našich stretnutiach súpermi zo svetovej a európskej špičky sa ukazuje, že hráči nedokážu kvalitne zvládnuť fázu prechodu do útoku a k vedeniu útokov dochádza sporadicky. Počet akcií v útočnej hre, ktoré sú dotiahnuté k zakončeniu je mizivé.

Aké riešenia môže tréner urobiť, aby v takejto nepriaznivej situácii predišiel pomohol hráčom? 

Súčasný stav v mužstve slovenskej reprezentácie:

V momente začiatku prechodu do útoku a aj v ďalšom priebehu hry je kľúčovou postavou reprezentácie Marek Hamšík. On je súčasne aj tým hráčom čo na seba viaže pozornosť súperových hráčov. To spôsobuje prehustenie priestoru, v ktorom sa Hamšík nachádza. V snahe pohybom uvoľniť priestor pre spoluhráčov ide pre loptu do hĺbky za stredovú líniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlavne pri silných súperoch sa vyčerpáva aj defenzívnou činnosťou. Efektivita našej útočnej hry je nízka.

Návrh riešenia:

 V príprave sa musí vytvoriť základná schéma prechodu do útoku, ktorú si hráči musia osvojiť teoreticky aj v prakticky.

 Schéma je postavená na Hamšíkovi a jeho základnom postavení na ľavom krídle. Do základného postavenia sa Hamšík vracia v momente keď naše mužstvo stratí loptu. Odpúta sa tým od svojich strážcov a uvoľní priestor v strede pre činnosť iných hráčov (napr. Kucku). Zo základného postavenia Hamšík vyráža diagonálne smerom do stredu ihriska. Opúšťa základné postavenie pri získaní lopty našimi hráčmi. Hlavne pri získaní lopty hráčmi stredovej a obrannej línie v priestore napravo od jeho základného postavenia. Pohybom si vynúti prihrávku a začína rozvíjať útok. Ľavý obranca alebo hráč stredu poľa na ľavej strane podľa situácie môžu využiť priestor ľavého krídla uvoľnený Hamšíkom. Po skončení akcie, alebo strate lopty sa Hamšík vracia do základného postavenia na ľavej strane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výhodou takejto koncepcie prechodu do útoku je:

  • Hamšík sa pohybom zbavuje svojho strážcu, narúša rozostavenie súperovho stredu poľa,

  • dochádza k preskupeniu našich hráčov v strede poľa,

  • uvoľňuje sa priestor pre nabehnutie po ľavej strane

  • statické vyplnenie priestoru sa mení na dynamické,

  • presun hráčov umožňuje lepšie rozvinúť útok,

  • návrat Hamšíka po strate lopty (po skončení našej útočnej aktivity) na ľavú stranu až k čiare eliminuje alebo znižuje manévrovací priestor súperovho pravého krajného obrancu,

  • rovnaký spôsob prechodu do útoku iniciovať aj hráč na pravej strane.

Dôležité je, aby okolo druhého konštruktívneho hráča v strede poľa boli po jeho oboch stranách hráči s defenzívnymi úlohami. Takto sú títo traja hráči stredu poľa spolu s dvoma pri postranných čiarach vyváženou formáciou pre defenzívne aj ofenzívne činnosti. Formácia má súčasne dosť možností na dynamickú výmenu miest, vzájomnú spoluprácu a zdvojovanie činností.

Predpokladom úspešnej aplikácie rozostavania a systému je nácvik základných schém založenia útoku vhodnými prípravnými aj hernými cvičeniami a modelovanou hrou.

V tomto krátkom texte nie je možné vysvetliť, graficky znázorniť a konkretizovať jednotlivé možnosti riešenia. 

Prajem Vám spokojnosť po zápase.

Pavol Daučík

(Z hľadiska futbalovej odbornosti som tréner II. triedy s neplatnou licenciou)

Pavol Daučík

Pavol Daučík

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracovník na STU. Chemik, bývalý futbalista a tréner. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu